Založ si blog

Navsteva kostola

Sedáva vždy v prvej lavici. Často číta čítania, tvári sa vážne a koncentrovane. Na ulici a celkove v živote je to však nepríjemný človek, niekedy až priam neznesiteľný. Je hanbou kresťanov.

A to si nemyslím iba ja. Zhodli sme sa na tom viacerí. A pekne sme sa niekedy o tom porozprávali. Kto mal niekedy s dotyčným tú česť a pozná ho z kostola, nedalo mu nespomenúť toto jeho farizejstvo. Skutočne je to do oka bijúce, ak je niekto v kostole pobožný, ale na ulici nemožný, sebecký a odporný.

A keby ide iba o tohto človeka, poznáme takých viacero – v kostole kľačiaci a pokorní, ale v živote nafučaní a často aj arogantní.

Pohľad do mojej duše – ďakujem ti brácho!

S bratom radi športujeme, hrali sme basketbal za bc prievidza, už odmalička. Vždy ma viedol k športu. A taký náš obľúbený zimný ked sa vonku neda, iba sa da pozerat basketbal live je badminton. Brácho je síce o čosi starší (má už cez 40), ale stále ma v mnohých zo športov schová. Je jednoducho nadanejší ako ja. Od narodenia má prirodzený talent na športy a tak sa často trápim. Kedysi som to vedel zniesť. Vravel som si, že keď budem väčší, tak budem vyhrávať. Teraz som v najlepších rokoch, ale stále prehrávam. Vekom to asi nebude…

Hala je plná a my hráme prvý set. Prehrávam ho. Nič to, snažím sa. Prehrávam však aj druhý a začínam strácať. Strácam nie kondičku, ale nervy. Prehrávam zápas, posledný set dosť výrazne, takmer hádžem raketu o palubovku a kľajem ako pohan. A vtedy to prichádza, bratova výčitka: “Načo chodíš do toho kostola?!?”

Prišiel som k sebe, prestal som nadávať. Ukľudnil som sa a zamyslel zároveň.

Ako sa správam v živote?
Prečo často nežijem svoju vieru aj mimo kostola?
Nesúdil som snáď prednedávnom toho arogantného týpka z kostola?
Bratova výčitka ma zasiahla. Mal pravdu, ale predsa som cítil trpkosť. Z jeho slov bolo cítiť výsmech. “Čo ho je do môjho života, keď on do kostola často nezájde?”, šomral som si.

Nie byť bez hriechu, ale hrešiť menej

Napadlo mi, čo raz v rozhovore povedal bubeník jednej slávnej kapely, ktorý sa vďaka viere dostal z drog a z cesty do záhuby. “Nie byť bez hriechu, ale hrešiť menej, V tom je cieľ kresťana”. Znie to tak ľahostajne, ale skrýva sa v tom kus pravdy. Veď človek, akokoľvek sa v živote bude snažiť, nikdy nebude bez hriechov, bez chýb. Tie k človeku akosi patria, človek k nim akosi inklinuje. Nemal by, ale jednoducho je to niekedy ťažké. Sú veci, ktoré sú v ňom, sú zakorenené v jeho povahe, priniesol si ich z mladosti, prípadne ich získal zlými životnými skúsenosťami.
Rovnako, ako pán z úvodu článku, ktorý je často arogantný aj ked sleduje zeny z good angels, aj ja som zlyhal na plnej čiare. Vybuchol som, pretože neviem prehrávať. A to ma mrzelo.

Uvedomil som si však jedno. Držal som sa až dva sety. Kedysi by som vybuchol hneď, možno už aj v polovici prvého. A možno rovnako aj ten pán. Kým nechodil do kostola, možno bol arogantný stále. Teraz býva arogantný iba niekedy. Možno práve preto chodí do toho kostola a je taký sústredený. Možno sa v živote pohádal s mnoho ľuďmi a teraz to tam ľutuje…alebo. Nakoniec, čo ma je vlastne do toho. Ja som veriaci a vieru mám žiť, sústrediť sa mám na seba nie hodnotiť niekoho iného.

A tak som raz, s odstupom času, pri jednej debate spustil na brata:

“Minule som bol ako buran po nba a večer idem do kostola. Idem práve preto, pretože sa snažím byť dobrým. Snažím sa byť dokonalým (aj keď ním nikdy nebudem). Ale snažím sa z celej sily. Možno niekedy padnem a správam sa zle, ale aspoň sa stým snažím niečo robiť. A viera mi v tom pomáha…”. Brat sa zasmial, pokrútil hlavou a usrkol si zlatistý mok.

Pochopil však, čo som mu chcel povedať.

A ja som pochopil rovnako, že vždy, keď vidím niekoho pobožného správať sa nekresťansky, pomyslím si toto:

Aký by asi tento človek bol, ak by denne do toho kostola nechodil???

Strastiplny vylet

13.09.2014

Počuli ste už o leteckej spoločnosti El Al? Ak nie, tak vám prezradím, že je to izraelský národný letecký dopravca. Vyslúžil si veľkú dôveru medzi cestujúcimi, ktorí ho označili za celosvetovo viac »

Nevkus v telke

10.08.2014

Minule som sa, ani neviem z akého dôvodu, zapozeral do Nákupných maniačok. Bolo to asi prvý krát, čo som to vidiel skoro celé. Bola tam skupinka žien, nejaká modelka a ostatné tiež podobného viac »

Uzasne miesto na dovolenku

05.08.2014

Je to len pre ľudí s dobrým zdravotným stavom a neodporúča sa pre deti do 12 rokov ako niektore najlacnejsie hracky. Taktiež by ste pred absolvovaním nemali používať alkohol. V podstate, všetko viac »

Daniel Lipšic

Daniela Lipšica odsúdili za usmrtenie chodca na tri roky podmienečne

22.09.2017 16:42

Daniela Lipšica odsúdili na tri roky podmienečne takmer presne po roku od autonehody, pri ktorej exposlanec usmrtil chodca na bratislavskom priechode.

Petro Porošenko, Donald Trump

O čom sa zhovárali Trump a Porošenko?

22.09.2017 16:30

Prezidenti USA a Ukrajiny Donald Trump a Petro Porošenko vo štvrtok nerokovali v Bielom dome, ani na pôde 72. rokovania VZ OSN, ale v newyorskom hoteli Palace.

IMG 7202

Horským záchranárom vynovujú autopark. Najstaršie auto malo už 19 rokov

22.09.2017 16:00

Horská záchranná služba nie je len o technike, ale najmä o schopnostiach a fyzickej zdatnosti záchranárov.

Christian Lindner, FDP, nemecké parlamentné voľby

Malé zmeny. Nemecko však čakajú výzvy

22.09.2017 15:00

Či si to Nemci uvedomujú, alebo nie, po voľbách čakajú krajinu viaceré výzvy aj v zahraničnej politike.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 18449x
Priemerná čítanosť článkov: 1318x

Autor blogu

Kategórie