Založ si blog

Pomoc. . .

Ako by sme definovali slovíčko POMOC. Čo vlastne to slovo znamená a čo vyjadruje ? Ak si nevieme pomôcť, sadneme k internetu a tam sa dočítame, že je to vlastne aktívna účasť. Pomoc je pomáhanie pri práci, sledovaní nejakého cieľa. Existuje pomoc v nebezpečenstve, pri ťažkostiach, v situáciách, kedy si nevieme dať rady. Pomoc pozostáva z rád inštrukcií, potrebných informácií alebo úkonov s priamym účinkom ( wikipédia ). Toto všetko je pravda. Krásne rozpísaná myšlienka. Úplne niečo iné je ale vyskúšať si pomoc v praxi.

Ivana je mladá baba, modrooká, sympatická… S manželom tvoria pár už roky. Majú dve deti. K staršiemu Lukáškovi pribudla malá Nelka, ktorá akoby mame z oka vypadla.

Rodinná idylka ako z krásneho románu a na prvý pohľad by ste ani nepovedali, že nie všetko je také ružové ako sa zdá. Luky, ako skrátene volajú synčeka má totiž leukémiu. Pardón mal. Je to už totiž vyše roka, čo skončili liečbu a pred dvomi mesiacmi sa im skončila aj ročná udržiavacia liečba. Takže je „ čistý „ a všetci dúfame, že to tak aj zostane.

Tak a je čas prejsť k praktickej aplikácii pomoci.

Možno toto si povedala Ivka pred rokom, ihneď po ukončení Lukáškovej liečby. A možno ju táto myšlienka napadla ešte skôr. V čase keď sa manžel a ona ocitli spolu s ich synom na oddelení so zákerným názvom – onkológia. V čase, keď potrebovali pomoc, mentálnu i materiálnu a ktorá, ako si všimli absentovala na mieste ich dočasného umiestnenia.

Slová bez skutkov stále zostanú len slovami, ale toto neplatí pre ňu. Ivana šla za svojim cieľom priamo a bez okoľkov.

Začalo to jednoducho… Prvé telefonáty, rozhovory so známymi, s kamarátmi…. Zozbierali sa nejaké peniaze a šlo sa na nákupy. Mydlá, krémy, šampóny, kozmetika pre mamičky, zimne bundy, damske tenisky,lacné šaty, papierové obrúsky, plienky, prah na pranie a pod. Nesmeli chýbať lacné hračky, to v žiadnom prípade.. Každé dieťa si našlo to čo hľadalo. Plné a obrovské kabelky cez plece doniesli do nemocnice a prázdne zase von.

Každé dva týždne, ako chodili s Lukáškom na kontrolu do Bratislavy, priniesli a to môžem smelo povedať kilogramy a kilogramy LÁSKY.

Presnejšie vyjaderenie pre túto činnosť asi neexistuje.

Ivanka s Rasťom šlapú ďalej. Už to nie je len kozmetika. Nová mikrovlnka na onkooddelení, rýchlovarná kanvica. Čističky vzduchu sa rozdávajú ako na bežiacom páse…Po x-tých telefonátoch, pozháňala sponzorov a kolesá tohoto stroja sa krútia stále rýchlejšie a intenzívnejšie. . Mesačne prinesú pomoc rádovo v stovkách a v stovkách EUR.

A na oddelení sa šepká.. Dnes prídu Foltínovci.

Všetci ich poznajú a všetky deti sa tešia. Zlatí ľudia…

V máji dokázala vyzbierať 1000 Eur pre malú Karolínku, ktorá po lumbálke ochrnula do pol pása, na liečebný pobyt v ADELI MEDICAL CENTER v Piešťanoch. Úžasné peniaze, aj keď stále iba necelá tretina liečebných nákladov. Obrovské gesto, obrovských sŕdc.

Víkendový pobyt v Tatrách pre onko deti a ich rodiny, samozrejme s finančnou podporou, nebol poslednou Ivaninou “ akciou “.

Všetci sa už tešíme na koniec mája, kedy táto skupinka zapálených ľudí organizuje akciu v Brezovej pod Bradlom, kde vystúpia známe osobnosti a speváci a ktorou priamo podporia ich projekt pomoci..

NAKOPNEME LETOOOOOOOOO…

A ešte nie je koniec… Ivana sa priznala, že rozmýšľa o rozšírení svojej pomoci DEŤOM Z LÁSKY aj za hranice, a to do Čiech. Pred mesiacom to bolo ešte v rámci teórie, ale nikdy nevieš… Ivana je nezmar.. 🙂

Po všetkých starostiach a trápeniach, s chorobou, ktorá sa vždy dotkne celej rodiny, si Ivana nepovedala, že stačilo. Oddychujem, nechajte ma tak, potrebujem si vydýchnuť, kupit na seba nejake damske oblecenie a lacné lodičky. Neviem, kto jej našepkal tie myšlienky, ktorých sa chytila a drží dodnes, neviem kde berie toľko síl a energie na to všetko čo zvláda a preto som sa rozhodol, že porozprávam jej príbeh. Príbeh o tom ako sa z ničoho nič zrodila pomocná ruka, ktorú podáva všetkým ktorý ju potrebujú.

Tento článok, je niečo ako “ĎAKUJEM” a chcel som ho napísať už dávno, dlhujem jej to. Ja, Riško, manželka aj celá moja rodina. A pevne verím, že aj ďalší ľudia.

Pomáhať nie je ľahké a jednoduché a už vôbec nie cudzím. Chce to veľa odriekania, chce to srdce.

Ivanka s Rasťom a ich priatelia to srdiečko majú, nie nadarmo si ho zvolili za svoj znak a symbol ich pomoci.

 

Ďakujem a….

teším sa LETOOOOOOOOO.

Strastiplny vylet

13.09.2014

Počuli ste už o leteckej spoločnosti El Al? Ak nie, tak vám prezradím, že je to izraelský národný letecký dopravca. Vyslúžil si veľkú dôveru medzi cestujúcimi, ktorí ho označili za celosvetovo viac »

Nevkus v telke

10.08.2014

Minule som sa, ani neviem z akého dôvodu, zapozeral do Nákupných maniačok. Bolo to asi prvý krát, čo som to vidiel skoro celé. Bola tam skupinka žien, nejaká modelka a ostatné tiež podobného viac »

Uzasne miesto na dovolenku

05.08.2014

Je to len pre ľudí s dobrým zdravotným stavom a neodporúča sa pre deti do 12 rokov ako niektore najlacnejsie hracky. Taktiež by ste pred absolvovaním nemali používať alkohol. V podstate, všetko viac »

blackout, elektrina, elektricka siet, vedenie,

Panamu postihol rozsiahly výpadok elektrickej energie

20.01.2019 21:58

Spoločnosť ETESA uviedla, že výpadok nastal dôsledkom "chyby v integrovanom národnom systéme".

Syria, výbuch, utok, nálet, bombardovanie

Pri útoku extrémistov na Mali zahynulo najmenej osem členov mierových síl OSN

20.01.2019 21:29

Ďalší vojaci týchto mierových síl známych ako modré prilby utrpeli zranenia.

trump

Druhý summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una sa má konať vo Vietname

20.01.2019 19:50

Komunistami ovládaný Vietnam má dobré vzájomné vzťahy s USA aj s KĽDR.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Desaťtisíce demonštrantov v Grécku protestovali proti dohode s Macedónskom

20.01.2019 19:08

Polícia odhaduje, že demonštrantov bolo v čase poludnia zhruba 60.000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 20112x
Priemerná čítanosť článkov: 1437x

Autor blogu

Kategórie